Budapesten szlettem s lek. :)
Budapest Magyarorszg fvrosa, az orszg politikai, mveldsi, ipari, kereskedelmi s kzlekedsi kzpontja, valamint nevezetes gygyfrdvros. Az Eurpai Uni nyolcadik legnpesebb vrosa. A Duna kt partjn, az Alfld, illetve a Dunntli- s az szaki-kzphegysg tallkozsnl fekszik. Termszetfldrajzi adottsgainak ksznheten a vilg egyik legszebb fekvs fvrosnak tartjk.
Ezen a vidken mr az skorban is volt emberi telepls. A vros jelenlegi terletn bell az egyik els ismert telepls a kelta alapts, de latin nven elhreslt Aquincum, amely a rmai korban Als-Pannnia tartomny szkhelye volt. A honfoglal magyarok 900 tjn jutottak ide. Teleplsket az 1241-es tatrjrs elpuszttotta. Az jjplt vros a 15. szzadban a humanista mveltsg egyik eurpai kzpontjv vlt. A kzel msfl szzados trk uralom utn a vrosi let csak a 18. szzad sorn kezdett ismt kibontakozni, de igazi lendletet a 19. szzadban, az orszg nagyarny iparosodsval vett. 1873-ban az addig nll hrom vrost, Pestet, Budt s budt Budapest nven egyestettk.
A mai Budapest a 19. szzad utols harmadban s a 20. szzadban lett vilgvross. Trtnetben j fejezet kezddtt 1950. janur 1-jn, amikor 23 krnyez teleplst hozzcsatoltak, amivel a fvros terlete kt s flszeresre, npessge msflszeresre ntt. Jelenleg Budapestet 23 kerleti nkormnyzat s az egsz vrosra kiterjed jogkrrel rendelkez Fvrosi nkormnyzat igazgatja.
Budapest vilgrksgi helysznknt elismert ltnivali a Duna-part ltkpe s a Budai Vrnegyed, valamint az Andrssy t s trtnelmi krnyezete. A fvros szmtalan egyb ltnivalja kztt nemzetkzi viszonylatban is klnleges memlkek, templomok, kastlyok, kori, kzpkori s trk kori emlkek, barokk, klasszicista, romantikus, neorenesznsz, eklektikus s szecesszis stlus kzpletek s lakhzak, 223 mzeum s galria (kzttk j nhny nemzetkzi rang gyjtemny), trtnelmi hidak, valamint a kztri szobrok s emlkmvek sokasga tallhat. vente kb. 2,3 milli turista vlasztja ticljul.
Tovbbi rdekessgek Budapestrl -> katt
|